Cellulit - co to jest i jak go zwalczyć?

Cellulit – co to i jak go zwalczyć?

Cellulit to prawdziwa udręka. Chociaż pojawia się w miejscach raczej rzadko wystawianych na widok publiczny, to i tak umie efektywnie zburzyć zadowolenie ze swojego wyglądu. Problem cellulitu dotyka niemalże wszystkich dziewczyn i jest niełatwy do rozwiązania. Jakie są więc skuteczne metody na cellulit? Czy zmagania z pomarańczową skórką można wygrać, stosując tabletki na cellulit? A przede wszystkim – czym w ogóle jest cellulit i dlaczego stale nęka kobiety?

Niszczyciel pięknego ciała

Skórka pomarańczowa, cellulit – to znane nazwy lipodystrofii. Lipodystrofia natomiast oznacza niewłaściwe usytuowanie tkanki tłuszczowej, współwystępujące ze zmianami tkanki podskórnej. Nieprawidłowość ta pojawia się głównie u kobiet, ze względu na obecność estrogenu w ich organizmach. To obecnie nadmiar estrogenu oskarża się o spowodowanie zjawiska cellulitu. Pojawić się on może już w okresie dojrzewania, lub niedługo po nim, a nasilać się w czasie ciąży i menopauzy. Objawy cellulitu są dobrze znane większości kobiet i to one sprawiają, że jest to tak uciążliwe zaburzenie. Bo cellulit, choć niegroźny i zazwyczaj bezbolesny, jest dosłownie brzydki. Jego zauważalnym rezultatem jest zmiana obszaru skóry ud, bioder, brzucha, pośladków, a nawet ramion. Skóra dotknięta cellulitem staje się pofałdowana i nierówna.

To właśnie wygląd cellulitu jest głównym kłopotem. Nie da się ukryć, że zaatakowana nim skóra nie prezentuje się dobrze i daleko jej do ideału jędrności i gładkości. Oprócz tego, wiele kobiet zgłasza także dodatkowe objawy związane z posiadaniem cellulitu, takie jak: uczucie nadmiernego napięcia kończyn dolnych, ciężkości, skurcze i mrowienia. Toteż od lat, nie tylko kosmetolodzy i badacze, ale też same kobiety, próbują znaleźć metody na to, jak się uwolnić od cellulitu. Wśród utworzonych dotychczas środków na cellulit, są zarówno masaże, diety, jak i specjalistyczne zabiegi, czy też tabletki na cellulit.

Dlaczego powstaje cellulit?

Cellulit dotyka większości kobiet, ale nie wszystkich w tym samym momencie życia. Niektóre panie mogą wszakże poszczycić się ciałem wolnym od pomarańczowej skórki. Co więcej, nawet już istniejący cellulit da się zredukować, a nawet całkowicie zwalczyć. Aby to osiągnąć, ale też, by unikać powstania cellulitu, opłaca się poznać przyczyny jego wystąpienia.

Przyczyną o największym dla zjawiska lipodystrofii znaczeniu, wydają się być zaburzenia hormonalne. Podwyższona ilość estrogenu w kobiecym organizmie, działa na zwiększenie przepuszczalności naczyń krwionośnych i limfatycznych. Z tego względu, przez ich ścianki przenika płyn fizjologiczny, który następnie odkłada się w przestrzeniach międzykomórkowych, tworząc obrzęki. Mikrokrążenie w warstwie podskórnej zostaje utrudnione. Tym sposobem prowadzi do powstania cellulitu.

Skłonność do powstawania cellulitu może być dziedziczona. Dokładniej rzecz ujmując, odziedziczyć można predyspozycje do żylaków, częstych obrzęków, czy wiotkiej struktury tkanki łącznej, a to są czynniki o niebagatelnym wpływie na wytwarzanie się cellulitu. Na cellulit, a konkretniej jego tworzenie się, wpływa też brak odpowiedniej ilości aktywności fizycznej. Gdy prowadzimy siedzący tryb życia, procent masy mięśniowej groźnie zmniejsza się w w porównaniu do masy tkanki tłuszczowej, a od tego miejsca już tylko krok do cellulitu. Przy tym, mało się ruszając, tracimy powoli elastyczność naszych mięśni i ścięgien i zmniejszamy wydolność mięśni (zwłaszcza nóg), co zaburza odpływ żylny i wywołuje zwiększenie zastoju płynów w tkankach. Całkiem słusznie od razu pojawia się wniosek, że jedną z odpowiedzi na pytanie, jak pozbyć się cellulitu, jest uprawianie sportu, lub przynajmniej prowadzenie bogatego w ruch trybu życia. Jeśli chodzi o metody na zwalczanie cellulitu, ten, obok rozwiązania, jakim są tabletki na cellulit, jest jednym z najefektywniejszych. Inną przyczyną tworzenia się cellulitu, może być nieprawidłowa dieta. Pomarańczowa skórka, choć przydarza się nawet osobom bardzo szczupłym, częściej jednak dotyczy tych z lekką lub większą, nadwagą.

Najlepsze sposoby na cellulit

Jeśli chodzi o to, jak wyzbyć się cellulitu, rozwiązań jest wiele. Niektóre należą do kategorii tak zwanych domowych sposobów i, choć ich skuteczności nie potwierdzają żadne profesjonalne badania, to wiele kobiet cieszy się efektami ich używania. Nie brakuje też udowodnionych wiedzą naukową propozycji na walkę z cellulitem, takich jak tabletki na cellulit, czy specjalistyczne zabiegi wykonywane w gabinetach kosmetycznych.
- Zabiegi na cellulit – cechują się dość dużą efektywnością w ograniczeniu cellulitu. Stosuje się do ich celu różnorodne technologie kosmetologiczne, takie jak impulsy laserowe, podczerwień, fale radiowe, fale ultradźwiękowe itp. Niektóre z nich wymagają znieczulenia. Są bezpieczne, jednak mogą powodować pewne powikłania, takie jak: reakcje alergiczne, blizny, krwiaki, miejscowe infekcje, obrzęki.

- Masaż antycellulitowy – polewanie miejsc zmienionych cellulitem strumieniami naprzemiennie zimnej i gorącej wody, a potem masaż szorstką gąbką lub rękawicą do masażu (od kostek w górę). Takie działania mają na celu poprawę krążenia, która działa na zmniejszenie cellulitu.

- Tabletki na cellulit – jako że cellulit to zmiana występująca nie na powierzchni skóry, ale pod nią, rozważając różne działania, mające za zadanie jej usunięcie, należy wziąć pod uwagę też działanie od środka organizmu. Do tego celu będą najlepsze tabletki na cellulit. Ich zażywanie wpłynie na polepszenie mikrokrążenia, wzmocnienie naczyń krwionośnych oraz zablokowanie szkodliwych procesów, skutkujących tworzeniem się cellulitu. Ale tabletki na cellulit wesprą także proces odchudzania, co także nie jest bez znaczenia dla skóry bez cellulitu.

- Domowe sposoby na cellulit – zalicza się do nich np. peeling z soli kuchennej z dodatkiem oliwy, lub peeling ze zmielonej kawy, oraz nacieranie skóry cytryną i zawijanie jej w folię spożywczą.

- Dieta – stosując dietę na cellulit, głównie należy się starać o zredukowanie tkanki tłuszczowej. Należy zatem ograniczyć liczbę spożywanych kalorii, jeść mniej produktów węglowodanowych, stale sięgać po warzywa. Pomocne jest też picie dużych ilości wody (jak też zielonej i czerwonej herbaty).

- Sport – ćwiczenia fizyczne nie tylko pomagają schudnąć, ale też w naturalny sposób ujędrniają skórę. Dzięki aktywności fizycznej, polepsza się krążenie w żyłach, co również ma wpływ na redukcję cellulitu i zapobieganie jego powstawaniu.

Komentarze

Brak komentarzy.

Cellulit – czym jest i jak go zwalczyć?

Cellulit to prawdziwe utrapienie. Chociaż pojawia się w miejscach raczej rzadko wystawianych na widok publiczny, to i tak potrafi skutecznie zburzyć zawodolenie ze swojego wyglądu. Problem...
Czytaj dalej >>

Opinia o produkcie Jelly Bear Hair

Może to dziwnie zabrzmi, ale chcę wam opowiedzieć o tym, jak żelki uratowały moje włosy przed nożyczkami. Tak, tak, dobrze czytacie: żelki. Na całe szczęście, zanim wybrałam się do...
Czytaj dalej >>

Feromony męskie i damskie – czy naprawdę działają?

Chyba każdy słyszał o feromonach – naturalnych substancjach, które mają przyciągać płeć przeciwną. Ile jest w takich opiniach prawdy, a ile mitu mającego niewiele...
Czytaj dalej >>