Fakty i mity na temat kolagenu

Pielęgnacja ciała to główna zasada zachowania kondycji i młodego wizerunku. Pierwsze zmarszczki, mniej elastyczna skóra, a także ból w stawach oznacza coraz mniejszą zawartość korzystnej ilości białka młodości w strukturach skóry i chrząstek.

1. Jak działa kolagen?

Kolagen można znaleźć w tkance łącznej. Jest jednym z najważniejszych elementów budujących m.in. skórę, ścięgna, kości, stawy, rogówkę oka. Włókna kolagenowe są bardzo rozciągliwe i silne. Białko to stanowi osłonę narządów wewnętrznych (nerki, wątroba, żołądek) a także przytrzymuje je w odpowiednim położeniu. Oprócz tego odpowiada za dbanie o dobre nawilżenie skóry oraz jej sprężystość. Dzięki niemu komórki skóry mogą naturalnie odnawiać się i regenerować. Kolagen występujący w skórze właściwej jest jej głównym składnikiem strukturalnym, posiadającym około 80% suchej masy. Kolagen według badań prowadzonych w jednostkach naukowych jak Collegium Medicum działa najbardziej na zdolność utrzymywania wody, sprężystość a także wygląd zewnętrzny (zmarszczki). Jednak jego wykorzystanie w zabiegach anti-age to tylko mała część jego zastosowania w medycynie. Organizm sam tworzy włókna kolagenowe. U młodych i zdrowych organizmów kolagen jest regularnie zastępowany i odbudowywany. Problem pojawia się wraz z upływem czasu.

2. Wynik braku kolagenu w naszym mechanizmie

Nasz organizm po 26. roku życia powoli traci zdolność odbudowywania włókien kolagenowych. Ale nie tylko to jest przyczyną utraty kolagenu w mechanizmie ludzkim. Na włókna kolagenowe niekorzystnie działają także stres, przebywanie na słońcu, choroby i zwiększona aktywność fizyczna. Utrata kolagenu oraz problemy z jego odbudową są spowodowane zaburzeniami ruchu, zesztywnienia stawów, bólów kręgosłupa.
Kolagen musi dbać o wytwarzanie mazi stawowej a także o sprężystość oraz twardość chrząstki. Na styku ruchomych kości znajduje się specjalna maź, która zmniejsza tarcie. Kiedy coraz mniejsza jest ilość mazi (np. na skutek choroby) wówczas na skutek każdego ruchu odczuwamy ból. Z czasem w naszym organizmie zaczyna brakować miedzi, witamin A, C, E. To właśnie te czynniki działają wspomagająco na odnowę włókien kolagenowych. Mała ilość kolagenu jest powodem osłabienia kondycji stawów i chrząstek.

3. Dostarczanie kolagenu

Kolagen prawie nie zawiera się w pożywieniu, oprócz ryb morskich i owoców morza. Ponad to jest trudno przyswajalny. Dlatego warto stosować dodatkową suplementację pełną w to białko. Pamiętać trzeba, że to witamina C ma znaczący wpływ na wchłanianie tego białka. W przypadku suplementacji skierowanej na profilaktykę stawów i chrząstek niezbędne jest zadbanie o 3 budulcowe składniki, które wraz z wiekiem po prostu ulegają zniszczeniu. Kolagen najlepiej z ryb morskich i największej czystości (klasa A), glukozamina pochodzenia naturalnego z muszli skorupiaków, oraz witamina C w dużej dawce (nawet 700 mg na dobę). Należy nie zapominać, że suplementacja stanowi profilaktykę i najlepsze efekty przynosi przy systematycznym stosowaniu. Aktualnie dostępne na rynku formy proszków, jak PremiumCollagen5000 zapewniają wygodną formę do przyjmowania. Formy do picia posiadają wyższy poziom wchłanialności i bioaktywności. Napój z białkiem kolagenowym można przygotować rozpuszczając go w wodzie, koktajlu z owoców lub warzyw, shake’u przed jak również po treningowym.

Komentarze

Magda

22:42 27.09.2018

to jest super

Odpowiedz

Cellulit – czym jest i jak go zwalczyć?

Cellulit to prawdziwe utrapienie. Chociaż pojawia się w miejscach raczej rzadko wystawianych na widok publiczny, to i tak potrafi skutecznie zburzyć zawodolenie ze swojego wyglądu. Problem...
Czytaj dalej >>

Opinia o produkcie Jelly Bear Hair

Może to dziwnie zabrzmi, ale chcę wam opowiedzieć o tym, jak żelki uratowały moje włosy przed nożyczkami. Tak, tak, dobrze czytacie: żelki. Na całe szczęście, zanim wybrałam się do...
Czytaj dalej >>

Feromony męskie i damskie – czy naprawdę działają?

Chyba każdy słyszał o feromonach – naturalnych substancjach, które mają przyciągać płeć przeciwną. Ile jest w takich opiniach prawdy, a ile mitu mającego niewiele...
Czytaj dalej >>