Feromony męskie i damskie – czy naprawdę działają?

Chyba każdy słyszał o feromonach – naturalnych substancjach, które mają przyciągać płeć przeciwną. Ile jest w takich opiniach prawdy, a ile mitu mającego niewiele wspólnego z rzeczywistością?

Feromony to lotne, wydzielane przez organizm substancje, które wywołują u płci przeciwnej określone reakcje: zainteresowanie Twoją osobą, poprawę humoru, większe libido, a nawet ochotę na seks. Nie mają one zapachu, więc ich odbiór jest podświadomy. W feromonach kryje się wiele informacji np. o dojrzałości, zdrowiu czy gotowości do reprodukcji.

Ponieważ odbiór informacji odbywa się podświadomie, to tak naprawdę nie ma żadnej możliwości obrony przed feromonami. Ich wpływ odbywa się poza świadomością. Niektórzy właśnie w feromonach widzą powód, dlaczego czasem dość niepozorni mężczyźni cieszą się dużym powodzeniem u kobiet.

Ilość wydzielanych feromonów to indywidualna kwestia każdej osoby. Jest ona uzależniona od wielu czynników, np. w przypadku kobiet od cyklu menstruacyjnego. Feromony są obecne w takich wydzielinach ciała jak ślina, świeży pot, sperma, mocz, łzy. Są wychwytywane przez organ nosowo-lemieszowy (VNO), następnie odczytane informacje przekazywane są do mózgu, gdzie następuje przetworzenie danych i wywołanie określonej reakcji ciała.

Feromony to nie tylko atrybut ludzi. Dość dobrze poznane są feromony zwierzęce. Co ciekawe, choć nam feromony kojarzą się głównie ze stosunkami damsko-męskimi, to w świecie zwierząt ich rola jest o wiele szersza. Tam mogą pełnić funkcje obronne lub odstraszać potencjalnych przeciwników.

Feromony damskie

Wydzielanie feromonów przez kobiety jest ściśle powiązane z cyklem miesiączkowym. Najwięcej feromonów jest produkowanych w czasie owulacji. Stanowią one sygnał, że kobieta jest zdolna do rozrodu, co z punktu widzenia biologii jest dla mężczyzny kluczową informacją, która wpływa na atrakcyjność kobiety. Dwa główne feromony damskie to estratetraenol oraz kopulina. Ten pierwszy poprawia poziom energii u mężczyzn, natomiast kopulina potrafi podnieść poziom testosteronu u mężczyzny nawet o 100%!

Feromony męskie

Informacje jakie niosą feromony męskie to np. informacja o dojrzałości czy zdolności do rozrodu. Taki feromon jak androstadienon sprawia, że mężczyzna wydaje się bardziej atrakcyjny w oczach kobiety. Męskie feromony są również uważane za o wiele silniejsze niż ich kobiece odpowiedniki. Do feromonów męskich należą także androstenol, androstenon czy androsteron. Poprawiają one m.in. kobiecy nastrój, co ma dużo znaczenie dla libido.

Feromony ze sklepowej półki

Zarówno feromony męskie, jak i damskie można pozyskać i zamknąć np. w butelce z atomizerem. Dzięki temu można spryskać feromonami okolice szyi czy wewnętrzną stronę nadgarstków i w ten sposób podnieść swoją atrakcyjność i zwiększyć szansę na poznanie kogoś ciekawego. Na rynku znajduje się wiele marek feromonów. Niektóre to perfumy z feromonami, a inne występują w czystej, bezzapachowej formie. Różnią się one od siebie stężeniem, no i oczywiście skutecznością działania.

Komentarze

Brak komentarzy.

Cellulit – czym jest i jak go zwalczyć?

Cellulit to prawdziwe utrapienie. Chociaż pojawia się w miejscach raczej rzadko wystawianych na widok publiczny, to i tak potrafi skutecznie zburzyć zawodolenie ze swojego wyglądu. Problem...
Czytaj dalej >>

Opinia o produkcie Jelly Bear Hair

Może to dziwnie zabrzmi, ale chcę wam opowiedzieć o tym, jak żelki uratowały moje włosy przed nożyczkami. Tak, tak, dobrze czytacie: żelki. Na całe szczęście, zanim wybrałam się do...
Czytaj dalej >>

Feromony męskie i damskie – czy naprawdę działają?

Chyba każdy słyszał o feromonach – naturalnych substancjach, które mają przyciągać płeć przeciwną. Ile jest w takich opiniach prawdy, a ile mitu mającego niewiele...
Czytaj dalej >>