Jak pozbyć się nadmiaru wody z organizmu?

Sposoby na pozbycie się wody z organizmu

Woda to źródło życia. Jest konieczna do rozwoju i prawidłowego funkcjonowania. Bierze udział w zachodzących reakcjach chemicznych i metabolicznych. Woda w organizmie spełnia istotne zadania, ale jej nadmiar w tkankach może prowadzić do zwiększenia wagi i innych nieprzyjemnych skutków. Jak pozbyć się wody z organizmu w takiej sytuacji?

Istnieje wiele powodów takiego nagromadzenia wody, m.in.: Zaburzona równowaga między sodem a potasem – nadmiar sodu i niedobór potasu. Kobiecy cykl, antykoncepcja hormonalna – w drugiej fazie cyklu wzrasta poziom estrogenów względem progesteronu. Skutkiem tego procesu może być właśnie zatrzymanie wody w organizmie. Przy antykoncepcji hormonalnej, kiedy poziom estrogenu jest stale wysoki może dojść do permanentnego stanu zbytniego nagromadzenia wody. Wysokie temperatury – upały powodują rozszerzenie żył, a to z kolei do przenikania wody do tkanek. Choroby – przewlekła niewydolność żylna, choroby nerek czy niedoczynność tarczycy mogą być również powodem magazynowania wody w tkankach.

Nadmiar wody w organizmie najczęściej kojarzony jest z nagłym i trudno wytłumaczalnym w inny sposób przyrostem wagi. Ale to nie wszystko. Pojawiają się obrzęki, zwykle rąk i nóg (buty, które wczoraj były idealnie dopasowane, teraz stają się za ciasne), ale opuchnięte mogą być również np. powieki. Pozostałymi oznakami mogą być: uczucie ciężkości nóg, zmęczenie, kłopoty z koncentracją, rozdrażnienie czy ból głowy.

Jeśli zastanawiasz się jak pozbyć się wody z organizmu, oto kilka sprawdzonych metod.

Zmień dietę – unikaj soli

Ogranicz spożycie soli i produktów, które ją zawierają: słonych przekąsek, konserw, gotowych dań, fastfoodów. Zacznij kontrolować co kupujesz – czytaj etykietki, a kiedy znajdziesz w składzie glutaminian sodu to odstaw taki produkt na półkę. Jedz więcej warzyw i owoców, zwłaszcza tych bogatych w potas: bananów, ziemniaków, selera, kiwi czy pomidorów. Jedz również owoce bogate w wodę, np. arbuzy.

Pij więcej wody

Woda w organizmie powinna być wciąż uzupełniana. Najlepiej spożywać ok. 2 litry wody na dzień, małymi porcjami, w ciągu całego dnia. Najlepiej sprawdzi się do tego woda mineralna o małej zawartości sodu. Możesz także spróbować herbatek ziołowych, np. z mniszkiem czy pokrzywą.

Ruszaj się

Ruch to zdrowie również wtedy, gdy dokucza Ci gromadzenie wody w organizmie. Ruch wspiera krążenie i przepływ limfy. Dodatkowo razem z potem zostaje wydalony nadmiar wody. Jeśli nie chcesz od razu zapisywać się na fitness, to dobrym pomysłem będzie np. codzienny, minimum półgodzinny, szybki spacer. Jeżeli pracujesz w biurze to nie zapominaj od czasu do czasu rozprostować nóg i przejść się.

Jeśli będziesz stosować się do tych zasad, zatrzymanie wody w organizmie już więcej nie będzie dla Ciebie problemem!

Komentarze

Brak komentarzy.

Cellulit – czym jest i jak go zwalczyć?

Cellulit to prawdziwe utrapienie. Chociaż pojawia się w miejscach raczej rzadko wystawianych na widok publiczny, to i tak potrafi skutecznie zburzyć zawodolenie ze swojego wyglądu. Problem...
Czytaj dalej >>

Opinia o produkcie Jelly Bear Hair

Może to dziwnie zabrzmi, ale chcę wam opowiedzieć o tym, jak żelki uratowały moje włosy przed nożyczkami. Tak, tak, dobrze czytacie: żelki. Na całe szczęście, zanim wybrałam się do...
Czytaj dalej >>

Feromony męskie i damskie – czy naprawdę działają?

Chyba każdy słyszał o feromonach – naturalnych substancjach, które mają przyciągać płeć przeciwną. Ile jest w takich opiniach prawdy, a ile mitu mającego niewiele...
Czytaj dalej >>