Najlepsze sposoby na zgagę

Zgaga to stan zapalny wywołany cofaniem się kwaśnego soku żołądkowego do przełyku.

Nieznośny ból promieniuje zazwyczaj od nadbrzusza aż do gardła. wywołują ją niektóre leki i pokarmy, ale może też być zwiastunem choroby. Właściwe rozpoznanie źródła dolegliwości jest niezmiernie ważne, gdyż tylko w przypadku, kiedy występuje od czasu do czasu, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zwalczać ją domowymi sposobami.

 

Oto kilka z nich:

 

 1. Unikaj jedzenia, które wywołuje zgagę, staraj się ograniczyć: kawę, herbatę, napoje gazowane, alkohol, czekoladę, potrawy smażone, tłuste, soki owocowe, owoce cytrusowe.

 2. Spożywaj zioła i herbaty, pomoże Ci picie: herbatki z kminku, herbaty z imbirem, naparu z kopru włoskiego, herbatki z cynamonowca, naparu z dziurawca, herbatki z mięty.

 3. Zrezygnuj z palenia papierosów, nikotyna powoduje wiotczenie mięśni przełyku, przez co nałogowi palacze są najczęściej uskarżającymi się na zjawisko pieczenia w przełyku.

 4. Jeśli chcesz odpocząć, ułóż się na lewym boku, w tej pozycji żołądek znajduje się poniżej przełyku, co przeciwdziała cofaniu się soku żołądkowego, oprócz tego wezgłowie łóżka podnieś o 10-15 cm, dzięki czemu unikniesz cofania się treści pokarmowej.

 5. Zachowaj pozycję pionową po spożyciu posiłku, leżenie skutkuje cofaniem się kwasów żołądkowych do przełyku, dlatego 1-3 godziny po zjedzeniu pokarmu należy pozostawać w pozycji pionowej.

   

  Oprócz tego, kiedy czujesz, że zbliża się zgaga możesz:

 • zacząć żuć bezcukrową gumę do żucia

 • wypić szklankę wody z połową łyżeczki sody oczyszczonej

 • zjeść łyżeczkę musztardy

 • wypić pół szklanki mleka

 

Trzeba pamiętać, że w walce ze zgagą najważniejsza jest profilaktyka. Zmiana sposobu żywienia, poprawna dieta, aktywność fizyczna. Kiedy zgaga staje się przypadłością systematyczną, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem!

 

Komentarze

Brak komentarzy.

Cellulit – czym jest i jak go zwalczyć?

Cellulit to prawdziwe utrapienie. Chociaż pojawia się w miejscach raczej rzadko wystawianych na widok publiczny, to i tak potrafi skutecznie zburzyć zawodolenie ze swojego wyglądu. Problem...
Czytaj dalej >>

Opinia o produkcie Jelly Bear Hair

Może to dziwnie zabrzmi, ale chcę wam opowiedzieć o tym, jak żelki uratowały moje włosy przed nożyczkami. Tak, tak, dobrze czytacie: żelki. Na całe szczęście, zanim wybrałam się do...
Czytaj dalej >>

Feromony męskie i damskie – czy naprawdę działają?

Chyba każdy słyszał o feromonach – naturalnych substancjach, które mają przyciągać płeć przeciwną. Ile jest w takich opiniach prawdy, a ile mitu mającego niewiele...
Czytaj dalej >>