Pozbądź się blizn raz na zawsze

Sposoby na pozbycie się blizn

Powstają zazwyczaj w wyniku oparzeń, wypadków i operacji. Zdołają spowodować przykrość bez względu na wiek i płeć. Niepożądane pamiątki, blizny – czy są metody, żeby się od nich uwolnić raz na zawsze?

Czym są blizny?

Blizna jest zmianą skórną, która powstaje w procesie gojenia po przebytym urazie. Od czasu jej powstania do około 12 miesięcy nazywa się ją „świeżą”, oznacza to, że nie jest w 100% uformowana. W tym czasie wewnątrz pojawiającej się blizny trwa kształtowanie włókien kolagenowych i elastycznych. To także najkorzystniejszy moment na ich zmniejszenie, a w niektórych przypadkach nawet całkowite wyeliminowanie. Żeby efektywnie walczyć z bliznami, trzeba próbować wielu środków jednocześnie, dzięki temu szanse na powodzenie będą o wiele większe. Ograniczenie starych, rozległych zmian jest trudne, ale nawet wtedy można je spłycić i poprawić ich wygląd.

Zapewnienie kolagenu

Dostawa z zewnątrz nakręca do pracy włókna kolagenowe. W rzeczywistości wygląda to tak, że aktywny produkt przenika do kolejnych warstw skóry, uzupełnia jej braki, a przerośnięta tkanka blizn robi się jaśniejsza i bardziej wygładzona. Tak samo jak w przypadku rozstępów. Wzrost poziomu kolagenu wspiera także w walce z dużymi bliznami.

Masaże

W momencie smarowania znamion warto jest stymulować uszkodzoną skórę delikatnymi masażami. Masaż po pierwsze wywoła lepsze ukrwienie mającego bliznę miejsca, a po drugie, składniki aktywne z produktu będą mogły wniknąć w głębsze warstwy skóry. Taki proces nie musi ciągnąć się długo, wystarczy 5-6 minut dwa razy dziennie, do całkowitego lub częściowego wchłonięcia się kremu.

Peelingi

dobrą metodą na zredukowanie zmian skórnych jest peeling. Przy mniej zauważalnych bliznach spiszą się domowe kuracje robione 2-3 razy w tygodniu. Jednakże w razie rozległych i starych znamion lepiej skierować się na serię profesjonalnych zabiegów. Wariantów jest duża ilość, niektóre z nich to: dermabrazja laserowa, mikrodermabrazja albo laser frakcyjny. Nie należy sugerować się modą. Dermatolog lub kosmetolog zobowiązany jest dobrać rodzaj zabiegu do typu utworzonej blizny. Profesjonalne peelingi ścierają naskórek wraz z górnymi warstwami skóry. W ten sposób zostają pobudzone do pracy włókna kolagenowe, regeneracja skóry staje się szybsza, a blizny płytsze. Po pierwszych zabiegach skóra może piec i być lekko zaczerwieniona. Trzeba wtedy unikać dymu papierosowego, słońca i kosmetyków do makijażu.

Ochrona przed słońcem

Przez przynajmniej rok od powstania blizny trzeba unikać eksponowania jej na promienie słoneczne. W niektórych kręgach panuje przekonanie, że zmiany skórne powinno się opalać, bo wtedy bledną. W rzeczywistości jest przeciwnie. Opalanie na słońcu albo w solarium może doprowadzić do przyciemnienia i powiększenia się blizny. Naturalnie nie oznacza to, że przez rok trzeba ukrywać się przed słońcem. Ze szkodliwym promieniowaniem UV można sobie poradzić wmasowując w zdefektowane miejsca kremy z filtrem.

Komentarze

Brak komentarzy.

Cellulit – czym jest i jak go zwalczyć?

Cellulit to prawdziwe utrapienie. Chociaż pojawia się w miejscach raczej rzadko wystawianych na widok publiczny, to i tak potrafi skutecznie zburzyć zawodolenie ze swojego wyglądu. Problem...
Czytaj dalej >>

Opinia o produkcie Jelly Bear Hair

Może to dziwnie zabrzmi, ale chcę wam opowiedzieć o tym, jak żelki uratowały moje włosy przed nożyczkami. Tak, tak, dobrze czytacie: żelki. Na całe szczęście, zanim wybrałam się do...
Czytaj dalej >>

Feromony męskie i damskie – czy naprawdę działają?

Chyba każdy słyszał o feromonach – naturalnych substancjach, które mają przyciągać płeć przeciwną. Ile jest w takich opiniach prawdy, a ile mitu mającego niewiele...
Czytaj dalej >>