Skutki nałogowego palenia papierosów

Papierosy są jednym z najbardziej destrukcyjnych nałogów. Szacuje się, że Aż 9 milionów Polaków nałogowo pali papierosy. Wielu stara się z tym walczyć, ale brakuje im motywacji. O tym, że palenie jest śmiertelnie niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia mówi się bez przerwy. Statystyki są w tej kwestii bezlitosne i nie pozostawiają cienia wątpliwości. Co roku z powodu palenia papierosów na całym świecie umierają tysiące ludzi.

 

Najczęstsze mity dotyczące palenia:

 

Palenie łagodzi stres

 

Wręcz przeciwnie, nikotyna pobudza, a nie uspokaja, niwelować stres może tylko u nałogowego palacza, bo kolejny papieros zaspokaja głód nikotynowy, który pojawia się, gdy spada stężenie nikotyny we krwi. Wrażenie relaksu, jakie masz po zapaleniu papierosa, bierze się stąd, że na chwilę ugasiłeś głód wyzwolony przez spadający poziom nikotyny w Twoim organizmie. Gdybyś nie wypalił tego poprzedniego, nie odczuwałbyś niepokoju, który sprawia, że sytuacja wydaje Ci się jeszcze bardziej stresująca niż jest w rzeczywistości.

Palenie pomaga się skoncentrować

To nałóg i głód nikotynowy przeszkadzają ci w koncentracji. Kiedy zaś je zaspokoisz, na kilka krótkich chwil koncentracja wraca. Gdybyś nie palił(a), problem z brakiem koncentracji bez papierosa zwyczajnie nie istniałby w twoim życiu.

Lubisz palić, papierosy Ci smakują

Nałogowi palacze większość papierosów wypalają, nie zastanawiając się, jakie uczucia wzbudza w nich wdychanie dymu. Przypomnij sobie, jak smakował ostatni papieros, którego wypaliłeś. Tak naprawdę wcale Ci nie smakował. Tak samo jak nie smakował ten pierwszy, którego zapaliłeś. Wystąpiły wtedy mdłości, ślinotok i drętwienie języka. To naturalna reakcja organizmu na truciznę.

Palenia papierosów ma pozytywny wpływ na życie towarzyskie i Twój wygląd

Niestety, nie. Palenie to nałóg negatywnie wpływający na urodę. Wieloletnie palenie przyczynia się do ciemnienia zębów, szybszego powstawania zmarszczek, szarzenia cery i powstawania niedoskonałości. Palacze też kaszlą, odpluwają wydzielinę z płuc, częściej zapadają na infekcje. Zastanów się, ilu jest wokół ludzi, którzy mają "alergię" na dym papierosowy i nie chcą przebywać w towarzystwie palących. Oprócz tego narażasz swoje dzieci, rodzinę i przyjaciół na działanie szkodliwych, chorobotwórczych substancji.

Najczęstsze choroby palaczy

Rak płuc, to choroba, na którą najczęściej zapadają nałogowi palacze. Z jej powodu rocznie umierają tysiące ludzi na całym świecie. Niestety, w odróżnieniu od wielu innych nowotworów, w tym przypadku winę za zachorowanie ponosimy praktycznie tylko my. Szacuje się, że około 90% przypadków zachorowań na raka płuc jest efektem właśnie palenia papierosów.

 

Rozedma płuc, to choroba, której istota jest nieprawidłowe powiększenie pęcherzyków płucnych, co skutkuje utratą przez nie elastyczności i pękaniem ich ścianek. Jednocześnie zmniejsza się ich ilość. Wypełniają się one nadmiernie powietrzem, a to powoduje wzmożone opory w krążeniu płucnym, znacznie obciąża serce i może doprowadzić do jego niewydolności, powoduje ona również nieodwracalne uszkodzenie struktury płuc.

 

Palenie papierosów skutkuje również:

 

-matowymi, zniszczonymi włosami

-pożółkłymi dłońmi i paznokciami

-nieświeżym oddechem oraz niemiłym zapachem z ubrań

-szarą cerą i szybko starzejącą się skórą

-niespokojnym snem

 

Przemawia do Ciebie chociaż jeden z podanych argumentów? Rzucając palenie– możesz cieszyć się zdrowiem, młodością, sprawnością fizyczną oraz atrakcyjnością. Prawda, że warto?

Komentarze

Brak komentarzy.

Cellulit – czym jest i jak go zwalczyć?

Cellulit to prawdziwe utrapienie. Chociaż pojawia się w miejscach raczej rzadko wystawianych na widok publiczny, to i tak potrafi skutecznie zburzyć zawodolenie ze swojego wyglądu. Problem...
Czytaj dalej >>

Opinia o produkcie Jelly Bear Hair

Może to dziwnie zabrzmi, ale chcę wam opowiedzieć o tym, jak żelki uratowały moje włosy przed nożyczkami. Tak, tak, dobrze czytacie: żelki. Na całe szczęście, zanim wybrałam się do...
Czytaj dalej >>

Feromony męskie i damskie – czy naprawdę działają?

Chyba każdy słyszał o feromonach – naturalnych substancjach, które mają przyciągać płeć przeciwną. Ile jest w takich opiniach prawdy, a ile mitu mającego niewiele...
Czytaj dalej >>