Zatrucie pokarmowe objawy i leczenie

Zatrucia pokarmowego doświadczył niemal każdy z nas.

Występuje po przyjęciu pokarmu albo płynu z bakteriami, wirusami, toksynami lub pasożytami. Zazwyczaj winne są nieświeże potrawy mięsne oraz przeterminowane produkty. Zatrucie może skutkować wymiotami, biegunką, bólem brzucha, a nawet gorączką.

 

Objawy zatrucia pokarmowego mogą się pojawić chwilę po spożyciu zatrutej żywności bądź następnego dnia. Choroba jest niezwykle niebezpieczna dla kobiet w ciąży, osób starszych, a także tych z niską odpornością. Po zjedzeniu produktów zakażonych bakteriami lub innymi drobnoustrojami dochodzi do niepoprawnej pracy układu pokarmowego.

 

W zależności od mechanizmu powstawania zatrucia pokarmowe bakteryjne można podzielić na intoksykacje, infekcje i toksykoinfekcje:

 

  • Intoksykacja jest rezultatem działania toksyny obecnej w żywności już przed jej spożyciem przez człowieka

  • Infekcja to zatrucie pokarmowe, w którym bakterie kolonizują komórki nabłonka jelitowego

  • Toksykoinfekcja jest zatruciem mieszanym, a jego przyczyną jest bakteryjna kolonizacja nabłonka jelitowego oraz toksyny wydzielane do światła jelita.

 

Rozróżniamy:

 

Zatrucie bakteryjne wywoływane spożyciem żywych komórek bakterii albo ich toksyn. Jest to przeniesienie się do przewodu pokarmowego toksyn powstałych przez konkretny rodzaj bakterii

 

Zatrucie grzybicze pojawia się z powodu regularnego przyjmowania żywności zanieczyszczonej przez toksyny grzybów pleśniowych. W rezultacie może doprowadzić do uszkodzenia organów miąższowych, m.in. wątroby oraz nerek.

 

Wirusowe zatrucie pokarmowe zazwyczaj występuje u dzieci. Drobnoustroje atakują żołądek i jelita, czego skutkiem są wymioty oraz biegunka. Najważniejsze w tym przypadku jest uzupełnianie płynów, aby organizm nie był odwodniony.

 

Jak zapobiegać zatruciu pokarmowemu?

Należy kupować jedynie sprawdzone produkty, a także wybierać sklepy, w których żywność jest dokładnie monitorowana. Dodatkowo trzeba uważnie przyrządzać dania, nie zapominając o prawidłowej higienie. Nie wolno również jeść niedogotowanego, niedopieczonego czy niedosmażonego mięsa, natomiast deskę, na której było ono krojone, trzeba dokładnie umyć.

Komentarze

Brak komentarzy.

Cellulit – czym jest i jak go zwalczyć?

Cellulit to prawdziwe utrapienie. Chociaż pojawia się w miejscach raczej rzadko wystawianych na widok publiczny, to i tak potrafi skutecznie zburzyć zawodolenie ze swojego wyglądu. Problem...
Czytaj dalej >>

Opinia o produkcie Jelly Bear Hair

Może to dziwnie zabrzmi, ale chcę wam opowiedzieć o tym, jak żelki uratowały moje włosy przed nożyczkami. Tak, tak, dobrze czytacie: żelki. Na całe szczęście, zanim wybrałam się do...
Czytaj dalej >>

Feromony męskie i damskie – czy naprawdę działają?

Chyba każdy słyszał o feromonach – naturalnych substancjach, które mają przyciągać płeć przeciwną. Ile jest w takich opiniach prawdy, a ile mitu mającego niewiele...
Czytaj dalej >>