Zatrucie pokarmowe objawy i leczenie

Zatrucia pokarmowego doświadczył niemal każdy z nas.

Występuje po przyjęciu pokarmu albo płynu z bakteriami, wirusami, toksynami lub pasożytami. Zazwyczaj winne są nieświeże potrawy mięsne oraz przeterminowane produkty. Zatrucie może skutkować wymiotami, biegunką, bólem brzucha, a nawet gorączką.

 

Objawy zatrucia pokarmowego mogą się pojawić chwilę po spożyciu zatrutej żywności bądź następnego dnia. Choroba jest niezwykle niebezpieczna dla kobiet w ciąży, osób starszych, a także tych z niską odpornością. Po zjedzeniu produktów zakażonych bakteriami lub innymi drobnoustrojami dochodzi do niepoprawnej pracy układu pokarmowego.

 

W zależności od mechanizmu powstawania zatrucia pokarmowe bakteryjne można podzielić na intoksykacje, infekcje i toksykoinfekcje:

 

  • Intoksykacja jest rezultatem działania toksyny obecnej w żywności już przed jej spożyciem przez człowieka

  • Infekcja to zatrucie pokarmowe, w którym bakterie kolonizują komórki nabłonka jelitowego

  • Toksykoinfekcja jest zatruciem mieszanym, a jego przyczyną jest bakteryjna kolonizacja nabłonka jelitowego oraz toksyny wydzielane do światła jelita.

 

Rozróżniamy:

 

Zatrucie bakteryjne wywoływane spożyciem żywych komórek bakterii albo ich toksyn. Jest to przeniesienie się do przewodu pokarmowego toksyn powstałych przez konkretny rodzaj bakterii

 

Zatrucie grzybicze pojawia się z powodu regularnego przyjmowania żywności zanieczyszczonej przez toksyny grzybów pleśniowych. W rezultacie może doprowadzić do uszkodzenia organów miąższowych, m.in. wątroby oraz nerek.

 

Wirusowe zatrucie pokarmowe zazwyczaj występuje u dzieci. Drobnoustroje atakują żołądek i jelita, czego skutkiem są wymioty oraz biegunka. Najważniejsze w tym przypadku jest uzupełnianie płynów, aby organizm nie był odwodniony.

 

Jak zapobiegać zatruciu pokarmowemu?

Należy kupować jedynie sprawdzone produkty, a także wybierać sklepy, w których żywność jest dokładnie monitorowana. Dodatkowo trzeba uważnie przyrządzać dania, nie zapominając o prawidłowej higienie. Nie wolno również jeść niedogotowanego, niedopieczonego czy niedosmażonego mięsa, natomiast deskę, na której było ono krojone, trzeba dokładnie umyć.

Komentarze

Brak komentarzy.

Jak zwalczyć płaskostopie?

Co to jest płaskostopie? Jest to jedno z najczęstszych schorzeń dotyczących stóp. Płaskostopie to deformacja polegającą na obniżeniu lub całkowitym zaniku jej sklepienia –...
Czytaj dalej >>

Naturalne probiotyki

Odrobina wiedzy o probiotykach Czym one są? Probiotyki to żywe bakterie bądź drożdże, wywierające pozytywny wpływ na nasz organizm. Działają w żołądku lub jelitach, pełniąc funkcję...
Czytaj dalej >>

Jaki wpływ na odchudzanie ma zielona kawa?

ZIELONA KAWA – TOP SKŁADNIK WSPIERAJĄCY ODCHUDZANIE Podjęłaś decyzję o odchudzaniu. Zaczynasz jeść stale zdrowe posiłki, wyrzekasz się cukru i soli, na treningach wylewasz...
Czytaj dalej >>