Cellulit – czym jest i jak go zwalczyć?

Cellulit to prawdziwe utrapienie. Chociaż pojawia się w miejscach raczej rzadko wystawianych na widok publiczny, to i tak potrafi skutecznie zburzyć zawodolenie ze swojego wyglądu. Problem cellulitu dotyka niemalże wszystkich kobiet i nie jest łatwy do rozwiązania.

Jakie są zatem skuteczne sposoby na cellulit? Czy walkę z pomarańczową skórką można wygrać, stosując tabletki na cellulit? A przede wszystkim – czym w ogóle jest cellulit i dlaczego tak często dokucza kobietom?

Wróg pięknego ciała Cellulit

Skórka pomarańczowa, cellulit – to popularne nazwy lipodystrofii. Lipodystrofia natomiast oznacza nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, współwystępujące ze zmianami tkanki podskórnej. Zaburzenie to występuje głównie u kobiet, ze względu na obecność estrogenu w ich organizmach. To właśnie nadmiar estrogenu posądza się o wywoływanie zjawiska cellulitu. Pojawić się on może już w okresie dojrzewania, lub niedługo po nim, a nasilać się w czasie ciąży i menopauzy. Objawy cellulitu są dobrze znane większości kobiet i to one powodują, że jest to tak niepożądane zaburzenie. Bo cellulit, choć niegroźny i zazwyczaj bezbolesny, jest po prostu brzydki. Jego widocznym efektem jest zmiana powierzchni skóry ud, bioder, brzucha, pośladków, a nawet ramion. Skóra dotnięta cellulitem staje się pofałdowana i nierówna.

To właśnie wygląd cellulitu jest głównym problemem. Nie da się ukryć, że zaatakowana nim skóra nie wygląda dobrze i daleko jej do ideału jędrności i gładkości. Ponadto, wiele kobiet zgłasza również dodatkowe dolegliwości związane z posiadaniem cellulitu, takie jak: uczucie nadmiernego napięcia kończyn dolnych, uczucie ciężkości, skurcze i mrowienia. Dlatego od lat, nie tylko kosmetolodzy i badacze, ale też same kobiety, próbują znaleźć sposoby na to, jak się pozbyć cellulitu. Wśród opracowanych dotychczas środków na cellulit, są zarówno masaże, diety, jak i specjalistyczne zabiegi, czy też tabletki na cellulit.

Dlaczego powstaje cellulit?

Cellulit dotyka większości kobiet, jednak nie wszystkich w tym samym momencie życia. Niektóre panie mogą jednak pochwalić się ciałem wolnym od pomarańczowej skórki. Co więcej, nawet już istniejący cellulit da się zredukować, a nawet zupełnie zwalczyć. Aby to osiągnąć, ale też, by unikać powstania cellulitu, warto jest poznać przyczyny jego pojawiania się.

Przyczyną o największym dla zjawiska lipodystrofii znaczeniu, wydają się być zaburzenia hormonalne. Podwyższona ilość estrogenu w kobiecym organizmie, wpływa na zwiększenie przepuszczalności naczyń krwionośnych i limfatycznych. Z tego powodu, przez ich ścianki przenika płyn fizjologiczny, który następnie odkłada się w przestrzeniach międzykomórkowych, powodując obrzęki. Mikrokrążenie w warstwie podskórnej zostaje utrudnione. W ten sposób dochodzi do powstania cellulitu.

Skłonność do tworzenia się cellulitu może być dziedziczona. Dokładniej rzecz ujmując, odziedziczyć można predyspozycje do żylaków, częstych obrzęków, czy wiotkiej struktury tkanki łącznej, a to są czynniki o niebagatelnym wpływie na powstawanie cellulitu. Na cellulit, a konkretniej jego tworzenie się, wpływa też brak wystarczającej ilości aktywności fizycznej. Gdy prowadzimy siedzący tryb życia, procent masy mięśniowej niebezpiecznie zmniejsza się w stosunku do masy tkanki tłuszczowej, a stąd już tylko krok do cellulitu. Przy tym, mało się ruszając, tracimy stopniowo elastyczność naszych mięśni i ścięgien i zmniejszamy wydolność mięśni (zwłaszcza nóg), co zaburza odpływ żylny i powoduje zwiększenie zastoju płynów w tkankach. Całkiem słusznie od razu nasuwa się wniosek, że jedną z odpowiedzi na pytanie, jak pozbyć się cellulitu, jest uprawianie sportu, lub chociażby prowadzenie bogatego w ruch trybu życia. Jeśli chodzi o sposoby na cellulit, ten, obok rozwiązania, jakim są tabletki na cellulit, jest jednym z najskuteczniejszych. Inną przyczyną tworzenia się cellulitu, może być niewłaściwa dieta. Pomarańczowa skórka, choć przydarza się nawet osobom bardzo szczupłym, częściej jednak tyczy się tych z lekką lub większą, nadwagą.

Najlepsze sposoby na cellulit

Jeśli chodzi o to, jak pozbyć się cellulitu, pomysłów jest wiele. Niektóre należą do kategorii tak zwanych domowych sposobów i, choć ich skuteczności nie potwierdzają żadne profesjonalne badania, to wiele kobiet chwali sobie efekty ich stosowania. Nie brakuje też popartych wiedzą naukową propozycji na walkę z cellulitem, takich jak tabletki na cellulit, czy specjalistyczne zabiegi wykonywane w gabinetach kosmetycznych.
- Zabiegi na cellulit – cechują się dość dużą skutecznością w redukcji cellulitu. Wykorzystuje się do ich celu różnorodne technologie kosmetologiczne, takie jak impulsy laserowe, podczerwień, fale radiowe, fale ultradźwiękowe itp. Niektóre z nich wymagają znieczulenia. Są bezpieczne, jednak mogą wywoływać pewne powikłania, takie jak: reakcje alergiczne, blizny, krwiaki, miejscowe infekcje, obrzęki.

- Masaż antycellulitowy – polewanie miejsc zmienionych cellulitem strumieniami naprzemiennie zimnej i gorącej wody, a następnie masaż szorstką gąbką lub rękawicą do masażu (od kostek w górę). Takie działania mają na celu poprawę krążenia, która wpłynie na redukcję cellulitu.

- Tabletki na cellulit – jako że cellulit to zmiana znajdująca się nie na powierzchni skóry, ale pod nią, rozważając różne działania, mające na celu jej wyeliminowanie, warto wziąć pod uwagę też działanie od wewnątrz organizmu. Do tego celu będą najlepsze tabletki na cellulit. Ich stosowanie wpłynie na usprawnienie mikrokrążenia, wzmocnienie naczyń krwionośnych oraz zablokowanie szkodliwych procesów, skutkujących tworzeniem się cellulitu. Ale tabletki na cellulit wspomogą także proces odchudzania, co również nie jest bez znaczenia dla skóry bez cellulitu.

- Domowe sposoby na cellulit – zalicza się do nich np. peeling z soli kuchennej z dodatkiem oliwy, lub peeling ze zmielonej kawy, oraz nacieranie skóry cytryną i zawijanie jej w folię spożywczą.

- Dieta – stosując dietę na cellulit, przede wszystkim trzeba się starać o zredukowanie tkanki tłuszczowej. Należy zatem ograniczyć liczbę spożywanych kalorii, jeść mniej produktów węglowodanowych, częściej sięgać po warzywa. Pomocne jest też picie dużych ilości wody (jak też zielonej i czerwonej herbaty).

- Sport – ćwiczenia fizyczne nie tylko pomagają schudnąć, ale też w naturalny sposób ujędrniają skórę. Dzięki aktywności fizycznej, poprawia się krążenie w żyłach, co również ma wpływ na redukcję cellulitu i zapobieganie jego powstawaniu.

Komentarze

Brak komentarzy.

Cellulit – czym jest i jak go zwalczyć?

Cellulit to prawdziwe utrapienie. Chociaż pojawia się w miejscach raczej rzadko wystawianych na widok publiczny, to i tak potrafi skutecznie zburzyć zawodolenie ze swojego wyglądu. Problem...
Czytaj dalej >>

Opinia o produkcie Jelly Bear Hair

Może to dziwnie zabrzmi, ale chcę wam opowiedzieć o tym, jak żelki uratowały moje włosy przed nożyczkami. Tak, tak, dobrze czytacie: żelki. Na całe szczęście, zanim wybrałam się do...
Czytaj dalej >>

Feromony męskie i damskie – czy naprawdę działają?

Chyba każdy słyszał o feromonach – naturalnych substancjach, które mają przyciągać płeć przeciwną. Ile jest w takich opiniach prawdy, a ile mitu mającego niewiele...
Czytaj dalej >>