Celiaka - objawy, dieta, badania, produkty bezglutenowe

Celiakia – objawy, dieta, badania, produkty bezglutenowe

Celiakia to choroba autoimmunologiczna, na którą cierpi około 1% ludzkości. Powoduje ją gluten. Przyswajanie zbóż zawierających gluten, jak na przykład pszenica, żyto, jęczmień czy orkisz, prowadzi do zapalenia jelita cienkiego. W efekcie działania glutenu wchłanianie pokarmu jest niepoprawne, co prowadzi do pojawienia się różnorodnych objawów klinicznych. Jedyną metodą leczenia celiakii jest stosowanie przez całe życie ścisłej diety która nie zawiera glutenu. Jeśli dana osoba nie wyeliminuje glutenu z diety, jej kosmki jelitowe niszczeją, a nawet zanikają, przez co błona śluzowa jelit nie wchłania wystarczającej ilości składników odżywczych, co w ostateczności prowadzi do niedożywienia.  

Celiakia objawy i typy: 

  • Jawna, klasyczna - występuje najczęściej u dzieci, kobiet w ciąży, osób starszych ale nie tylko. Ma charakterystyczne objawy: 

        - bóle i wzdęcia brzucha 

        - biegunki tłuszczowe lub wodniste 

        - utrata masy ciała, chudnięcie 

        - zaburzenia rozwoju u dzieci 

        - niski wzrost 

        - zmiana usposobienia, często depresja 

        - objawy niedoborowe (np. uporczywa anemia) 

  • Skąpoobjawowa, ubogoobjawowa – z powodu braku charakterystycznych objawów, trudna do zdiagnozowania. Najczęstsze objawy 

         -niewyjaśniona niedokrwistość z niedoboru żelaza 

         -podwyższony poziom cholesterolu 

         -afty i wrzodziejące zapalenia jamy ustnej (bardzo charakterystyczne) 

         -niedorozwój szkliwa zębowego 

         -ciągłe zmęczenie 

         -zaburzenia neurologiczne (neuropatia obwodowa, ataksja, padaczka) 

         -uporczywe bóle głowy 

         -depresja 

         -wczesna osteoporoza, bóle kostne i stawowe, 

         -problemy ze skórą (sugerujące chorobę Dühringa – skórną postać celiakii), 

         -nawykowe poronienia, problemy z płodnością, 

         -współistniejące choroby autoimmunologiczne. 

  • Ukryta, utajona - mówimy o niej, kiedy we krwi osób z prawidłowym obrazem jelita stwierdzamy obecność charakterystycznych przeciwciał antyendomysjalnych (IgAEmA). U osób tych można spodziewać się zaniku kosmków w późniejszym życiu chorego  i pełnego rozwoju choroby. 

Leczenie 

Należy przejść na ścisłą dietę bezglutenową, na stałe. Poprawa samopoczucia chorego po wprowadzeniu diety jest ostatecznym potwierdzeniem trafnej diagnozy (pełna regeneracja kosmków jelitowych jest sprawą indywidualną i trwa zwykle od kilku tygodni do kilku miesięcy, a nawet kilku lat u osób dorosłych. 

Jeżeli zanik kosmków jest silny, wtedy czasowo wprowadza się także dietę bezlaktozową bez produktów mlecznych). Brak kosmków oznacza brak możliwości trawienia laktozy i wielu chorych może nie odczuwać poprawy na diecie bezglutenowej jeśli nie wykluczą jednocześnie produktów mlecznych. 

Celiakia dieta 

Dieta bezglutenowa zakazuje przyjmowania produktów, w których zawarta jest pszenica, żyto, jęczmień, owies, a także pszenżyto i orkisz, a także wszelkich wyrobów z ich dodatkiem. Produktami naturalnie bezglutenowymi są: kukurydza, ryż, ziemniaki, soja, proso, gryka, tapioka, amarantus, maniok, soczewica, fasola, sago, sorgo, teff oraz wszystkie ich przetwory, orzechy, jak również mięso, owoce a także warzywa. Dieta bezglutenowa jest niezwykle ciężka do skomponowania a także do wprowadzenia dla osób przyzwyczajonych do swoich nawyków żywieniowych. 

Producent suplementów diety na bazie naturalnych składników Noble Health wyszedł naprzeciw potrzebom bezglutenowców i wprowadził na rynek nową linię produktów bezglutenowych. Kaszki, chlebki i krakersy – gotowe mieszanki do przygotowania w domu. Takie przekąski to ciekawa  odmiana dla osób znudzonych już przyrządzaniem zwykłych potraw.  Smart Nutrition sprawdza się w wielu domach, w których panuje ścisła dieta bezglutenowa. 

Komentarze

Brak komentarzy.

Cellulit – czym jest i jak go zwalczyć?

Cellulit to prawdziwe utrapienie. Chociaż pojawia się w miejscach raczej rzadko wystawianych na widok publiczny, to i tak potrafi skutecznie zburzyć zawodolenie ze swojego wyglądu. Problem...
Czytaj dalej >>

Opinia o produkcie Jelly Bear Hair

Może to dziwnie zabrzmi, ale chcę wam opowiedzieć o tym, jak żelki uratowały moje włosy przed nożyczkami. Tak, tak, dobrze czytacie: żelki. Na całe szczęście, zanim wybrałam się do...
Czytaj dalej >>

Feromony męskie i damskie – czy naprawdę działają?

Chyba każdy słyszał o feromonach – naturalnych substancjach, które mają przyciągać płeć przeciwną. Ile jest w takich opiniach prawdy, a ile mitu mającego niewiele...
Czytaj dalej >>